Spacer. Najważniejsza część dnia dla twojego psa (no... może dla niektórych zaraz po misce;)

Dlaczego spacer jest tak ważny i co ty jako właściciel psa powinieneś o nim wiedzieć...

W Szkole DogOn zawsze podkreślamy, że spacer to czas, podczas którego masz szansę budować prawdziwą więź ze swoim psem. Możecie nawzajem się poznawać w różnych sytuacjach, budować zaufanie, wspólnie przeżywać piękne, a czasem trudne chwile. Podczas spacerów możesz uczyć się języka, jakim mówi twój pies, a on może nauczyć się wielu przydatnych w życiu zachowań. Oczywiście pod warunkiem, że jesteście tam razem - ciałem i duchem. Smutny to widok gdy właściciel przez cały spacer skupia się wyłącznie na swym telefonie lub rozmowie ze znajomym.

Spacer to czas realizowania potrzeb przez twojego psa. Kupa i siku?? Nic bardziej mylnego. Nie po to pies wychodzi na dwór. Potrzeby psa to zdecydowanie coś więcej.

Wspólne spacery to:

  • możliwość realizowania potrzeb łowieckich (co nie oznacza, że twój pies musi polować na zwierzęta),
  • to czas zabawy,
  • nawiązywania kontaktów z innymi psami (jeśli jest to możliwe),
  • to oczywiście realizacja potrzeby ruchu,
  • potrzeby bycia ze swoim stadem,
  • potrzeby uczenia się i poznawania nowych miejsc i sytuacji.
  • Niektóre psy bardzo skutecznie realizują także potrzebę zdobywania jedzenia podczas spacerów;)

Warto zabierać psa w różne miejsca ale pamiętaj by dostosować warunki i dystans do możliwości twojego psa. Zwłaszcza młode psy a nawet szczeniaki bardzo często bywają nieświadomie narażane przez swoich właścicieli na zbyt duże obciążenia psychiczne i fizyczne. Każdy pies jest inny o to co dla jednego jest zwykłą przechadzką dla innego może być ogromnym wyzwaniem. Młode psy nie koniecznie muszą zdobywać górskie szczyty, a szczeniaki wcale nie muszą odbywać godzinnych "spacerów socjalizacyjnych" w centrum miasta. Zdrowy rozsądek zawsze jest zdrowy:)

Ani ogród (choćby ten największy) ani spacer wokół bloku nie zapewni twojemu psu tego, czego on potrzebuje. "Zabawy" z innymi psami nie zastąpią wspólnych wędrówek z tobą, a interaktywne zabawki i gryzaki zamiast spaceru nie sprawią, że twój pies zajmie się sobą i będzie szczęśliwy.

Jesień i zima to nie argument na spędzanie czasu na kanapie zamiast spacerowania. Wiele psów najlepiej funkcjonuje w takich właśnie warunkach. Odkrywajcie wspólnie piękno waszych okolic.